Jak dbać o biżuterię?

 

Pielęgnuj blask biżuterii Pielęgnujemy blask
Piękno biżuterii jest subtelne, delikatne i kruche. Ale dzięki przestrzeganiu odpowiednich zaleceń – biżuteria będzie cieszyć blaskiem długi czas. Najskuteczniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne oczyszczanie biżuterii z kurzu i zabrudzeń. Zaleca się delikatne polerowanie  wyrobów jubilerskich przy użyciu specjalnej chusteczki do pielęgnacji biżuterii. Nie należy samodzielnie czyścić biżuterii, zwłaszcza przy użyciu środków chemicznych i polerujących. Najpewniejszym sposobem jest oddanie biżuterii do jubilera - do profesjonalnej pielęgnacji.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego, w którym zlecić można fachowe czyszczenie, odnowę i renowację biżuterii. Profesjonalnie wyczyszczona biżuteria wygląda jak nowa!

Unikaj wody Unikaj wody
Biżuterii nie służy bezpośredni kontakt z wodą -  tą z kranu, na basenie, jak i morską. Zawarte w niej składniki wpływają negatywnie na wygląd biżuterii: może ona tracić połysk, ulegać przebarwieniom, matowieć. Każdy rodzaj biżuterii należy zdejmować przed kąpielą i wykonywaniem wszelkich prac domowych.
Zabezpiecz przed chemią Zabezpieczaj przed chemią
Detergenty i środki chemiczne używane w kuchni, łazience, a także kosmetyki (lakiery, dezodoranty, perfumy), mogą być przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. Srebro szczególnie reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru. Środki chemiczne szkodzą zwłaszcza kamieniom naturalnym, perłom i bursztynom, powodując ich matowienie, przebarwianie i rozwarstwianie.
Przechowywuj starannie Przechowuj starannie
Niezwykle ważne jest właściwe przechowywanie biżuterii. Złoto i srebro, którego nie nosimy na co dzień, zawijamy w miękką szmatkę i szczelnie zamykamy w osobnym woreczku strunowym. Dzięki temu ograniczamy dopływ powietrza, biżuteria nie pociemnieje oraz nie będzie narażona na uszkodzenie, zarysowania, zakurzenie. Przechowując łańcuszki nie należy ich zginać oraz zbyt ciasno zwijać, ponieważ może to spowodować ich trwałe odkształcenie lub załamanie. Doskonałym pomysłem na przechowywanie biżuterii są specjalne szkatułki i  kuferki, oferowane w sklepach jubilerskich, lecz nigdy metalowe i szklane! Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zapewnienie biżuterii stałej temperatury przechowywania, nie może być ona zbyt niska lub wysoka. Nasz kuferek z biżuterią powinien znajdować się  również z dala od źródła wilgoci.
Chroń i szanuj

Chroń i szanuj
Kamienie oraz perły, które zdobią biżuterię są szczególnie narażone na wypadanie, pękanie, oraz inne uszkodzenia powstałe w konsekwencji zdarzeń losowych. Biżuterię należy zawsze zdejmować przed rozpoczęciem prac domowych, przed pójściem spać, przed przystąpieniem do uprawiania sportów i itp.

Atutem biżuterii wykonanej ze złota i srebra w technologii odlewu cienkościennego („dmuchanej”), jest stosunkowo nieduża masa. Jednak wymaga ona zachowania szczególnej ostrożności w użytkowaniu, ponieważ na skutek uderzenia lub ściśnięcia – może ulec trwałemu wgnieceniu i uszkodzeniu.

Podczas użytkowania delikatnych łańcuszków, należy zachować ostrożność. Przy zahaczeniu, a także podczas snu, mogą one ulec zerwaniu lub zdeformowaniu.

Uważaj na delikatne powierzchnie

Uważaj na delikatne powierzchnie
Należy unikać narażania powierzchni biżuterii wykończonej w technologiach diamentowania, satynowania, pozłacania, rodowania lub patynowania – które tworzą cienką zewnętrzną warstwę wyrobu – na ścieranie i przecieranie się, ponieważ ich struktura może ulec uszkodzeniu.

Powłoka rodu, którą pokryta jest biżuteria z białego złota i srebra, a także złocenia na srebrnej biżuterii, mogą ulec wytarciu podczas codziennego użytkowania. Biżuteria wykończona metodą piaskowania, satynowania, diamentowania z czasem może ulec wygładzeniu. Biżuterii wykonanej ze srebra oksydowanego nie poddaje się kąpielom czyszczącym, ani polerowaniu, ponieważ powoduje to odbarwienia ciemnych powierzchni.